Templomok éjszakája

A Templomok éjszakáját a Kulturális örökség napján szervezték meg idén is. Az egyik cél az volt, hogy olyan helyekre kalauzolják el az érdeklődőket, ahova máskor nem juthatnak be. Idén három ilyen hely is szerepelt a kínálatban, a református erődített templom tornya, a Szent Ignác templom sekrestyéjéből nyíló Szent Sír kápolna, valamint a jezsuita kolostor pincéje. A Vörösberényi Ref. templom felé sétálókat már fél héttől kedves gitárszó csalogatta a XI-XII. századi román kori alapokon nyugvó épületbe. Papp Vera és Mesterné Ági pengette a húrokat, miközben a Józsáné Márta a templomtorony látogatását koordinálta. A kezdésre várakozók közül többen a kapott kis kártyákat  illesztgették, megint volt puzzle játék, a három helyszínen három versrészletet kaptak a résztvevők, melyet szép idézetté illeszthették össze az utolsó állomáson. Faust Gyula lelkipásztor köszöntötte egy evangéliumi idézettel a résztvevőket, majd Töltési Erzsébet programismertetése következett. Ezután meglepő hangerővel a Nagykovácsi Plébánia. Őket követte Balatonalmádi város Vegyeskara. Kovácsné Nagy Márta vezényletével három dalt adtak elő: Young - Alleluja, Bach - Jesus bleibet meine Freude és Esterházy Pál: Jövel teremtő Szentlélek, utóbbit ismertette és abban  szólót énekelt Káplán György énekművész, orgonán kísért Farkas László. A tiszta, zengő dallamok lecsengése után indult a templomból a kb. százhatvan fő a Nagykovácsi gitárosok vezetéssel a Szent Ignác templom felé. Molnárné Éva és a Kör önkéntesei barátságosan pislogó mécseseket osztottak. A sötétben csodálatos látvány volt az énekelve kígyózó fénysor a Veszprémi úton. Odalent a Szűz Mária szobor köré elhelyezték a mécseseket, közben a gitárosok egy szép Ave Máriát énekeltek, majd Szabó János atya mutatta be a templomot. Beszélt a templom freskóiról, melyek Szent Ignác, a jezsuita rendalapító életét ábrázolják, és ismertette a napokban kezdődő felújítási munkálatokat is. Káplán György énekművész következett, Tóth István József kántor orgonakíséretével Tosti: Ave Máriáját mély érzéssel zenélték a karzatról az áhitattal figyelő hallgatóságnak. Ezután Almádi ifjú tehetségei játszottak, Kedves Lőrinc Bach kétszólamú invencióiból orgonán, Józsa Dalma J. S. Bach: a-moll szólószonátájából hegedűn, végül Józsa Tamás a Zeneakadémia frissen végzett zeneszerzője saját szerzeményeit zongorán játszva varázsolta el a közönséget. A Jezsuita Kolostorba vonultak át végül, ahol a házigazda Kaszás Attila, és a Kör ügyeskezű háziasszonyai által készített szeretetvendégség fogadta a csapatot. A Nagykovácsi Gitárosok az előző templomhoz kapcsolódóan egy csodálatos Szent Ignác éneket játszottak, majd Kovács István mutatta be a város tulajdonába nemrég visszakerült kolostort, és vezette le az érdeklődőket az izgalmakkal teli, pókhálós pincébe.